Implantátum, Fogbeültetés

Tökéletesen személyre szabott fogsor – Rugalmas megvalósítási folyamat – A legmodernebb eszközökkel

Orvosok: Dr. Óvári Zoltán; Dr. Gschwindt Sebastian

Az implantátum, vagy más
néven fogbeültetés

A fogászati implantátum egy “műgyökér”, mely a már hiányzó, vagy eltávolításra szánt fogak gyökerét helyettesíti. Erre a műgyökérre/implantátumra készülhet utána az eredeti fogat formájában, színében és működésében teljesen utánzó fogkorona vagy – több fog hiánya esetén – más rögzített műfog.

Ez egy tartós és gyakran alkalmazott megoldás, amivel a foghiányt a saját fogakhoz leginkább hasonlító módon lehet megszüntetni vagy az eltávolításra szánt fogat pótolni. Leggyakrabban titánból készül, de bizonyos esetekben már fémmentes (cirkónium alapú) implantátumok is készíthetőek.

Fontos: már a fogeltávolítás előtt érdemes a fog pótlását megtervezni. Gyakran az azonnali beültetéssel és azonnali fogpótlással lehet esztétikailag és biológiailag a legjobb eredményt elérni. Természetesen már meglévő foghiánynál is van lehetőség a fogak implantátummal történő pótlására.

Fontos: implantátummal a részleges vagy teljes műfogsor (protézis) stabilabb rögzítése, vagy akár teljesen rögzített fogpótlást készítése is lehetséges, életkortól függetlenül.

svg+xml;charset=utf
svg+xml;charset=utf

Milyen előnye van a fogászati implantátumnak?

Érzésre és kinézetre teljesen olyan, mint a saját fog.
Egy fog hiánya esetén nem szükséges a szomszédos fogakat lecsiszolni, így azok roncsolása nélkül pótolható a hiány.

Kiterjedt foghiány esetén is elkerülhető a kivehető fogpótlás/protézis. A kivehető fogpótlások/protézisek már néhány implantátummal stabilan rögzíthetőek.

Implantátumokkal megelőzhető a csont felszívódása és az íny zsugorodása foghúzás után. Különösen igaz ez az azonnali implantációra, amikor a fogeltávolítással egyidőben kerül az implantátum beültetésre.

Fontos: mielőtt eltávolíttatja egy fogát, érdemes a fogpótlás terveit elkészíttetni.

Fontos: a csontritkulás elleni kezelés megkezdése előtt orvosi konzultáció szükséges.

Mi a kezelés menete, milyen eszközök, milyen technikák kerülnek felhasználásra?

Az implantációs kezelés legfontosabb első lépése a megfelelő tervezés. Jelentős segítség, hogy rendelőnkben rendelkezésre áll a tervezéshez szükséges összes diagnosztikai eszköz (röntgen, CBCT, komputeres tervezőprogram), valamint egy fogtechnikai laboratórium is.

Mivel az elsődleges cél nem egy “műgyökér beültetése”, hanem egy természetesen kinéző és működő fog vagy fogsor kialakítása, előbb ennek/ezeknek a fogaknak a helyzetét kell megtervezni. A későbbi fogak helyzete, formája és mérete határozza meg aztán azt, hogy milyen implantátumot érdemes választani és hogy azt hova szükséges behelyezni.

A fogászati implantátumok hosszú távú sikerességének feltétele (ugyanúgy, mint a saját fogaknál), hogy azokat kellő mennyiségű csont és megfelelően stabil íny vegye körül. Ha ezek a szövetek a foghiány területén felszívódtak vagy módosultak, úgy ezek regenerációjára is szükség van egy sikeres implantációhoz. Ez a helyreállítás szükségességének mértékétől függően történhet az implantációval egy időben, azt megelőzően vagy adott esetben a sikeres implantáció után is.

Implantátumkezelés lépésről lépésre

Mivel a fogbeültetés egy műtéti eljárás és utána is legalább annyira sérülékeny terület, mint a saját fog, van néhány nagyon ritka kivétel, amikor a műtét nem vállalható. Ide tartoznak bizonyos gyógyszerek, csontritkulásra alkalmazott szerek és számos rizikótényező, melyek ismeretében fontos azok hatását csökkenteni (fogágybetegség, dohányzás, cukorbetegség).

svg+xml;charset=utf

1. lépés

Konzultáció és állapotfelmérés a fogorvosnál – végleges fogpótlás tervezése. Fogeltávolítással egyidőben történő implantációnál a behelyezéskor felhelyezendő ideiglenes korona előkészítése.

2. lépés

Az implantátum behelyezésre kerül, 100%-ban fájdalommentesen. Szükség esetén komputeres tervezéssel, saját laborban készült implantációs fúrósablon segítségével. Foghúzás esetén gyakran már egy azonnal elkészülő fix, ideiglenes koronával.

3. lépés

A gyógyulási idő elteltével (2-6 hónap) kerül sor a fogkoronák vagy hidak felépítésére. Az új, végleges fogak ekkor kerülnek fel a beültetett implantátumokra.

Tegyen fogai egészségéért!

Időpontot kérek »

Kérdése merült fel? Írjon nekünk!

Kapcsolatfelvétel

Fogpótlási lehetőségek implantátumokkal

svg+xml;charset=utf

Az 1 fogkoronás implantátummal könnyen pótolható
az 1 fog hiánya.

svg+xml;charset=utf

Egy foghíd (3 fogkorona, amely 2 implantátumra
támaszkodik) segítségével pótolunk 3 foghiányt.

svg+xml;charset=utf

Egész fogazat pótlására implantátumokhoz rögzíthető
stabil műfogsort alkalmazunk.

Csontpótlás, ínypótlás implantációhoz

Jelentős csonthiány pótlására is léteznek biztonságos és fájdalommentesen kivitelezhető módszerek. A határ általában nem a csonthiány mértéke, hanem az általános műtéti rizikófaktorok, úgy mint bizonyos gyógyszerek, alapbetegségek vagy káros szokások.

Amennyiben a csontpótlásnak nincsen ellenjavallata, úgy a legtöbb esetben csontpótló anyag (állati eredetű csont szervetlen váza apró szemcsék formájában) és saját csont keveréke kerül felhasználásra. A saját csontot a legtöbb esetben a műtéti területről, vagy szájon belül külön, csak a csontpótlás miatt megnyitott területről nyerjük csontkaparék formájában – vagy speciális fúrók segítségével szintén szemcsés formában.

Ezt a csontkeveréket rögzítjük felszívódó “hártyák”, ún. membránok segítségével ott, ahol csontot szeretnénk pótolni. A membránokat apró titánszegecsek tartják a helyükön, formájukat pedig néha titánváz segíti megtartani.

A saját csont a gyógyulási idő alatt benő ebbe a felépített területbe, ebbe helyezhető a későbbiekben a tervezett implantátum.

A csontpótlás egyik speciális formája az ún. Sinuslift. Akkor használjuk, amikor a felső állcsontban azért nincsen elegendő csont az implantátum beültetéséhez, mert az arcüreg túl közel van a foggerinchez. Ilyenkor az arcüreget belülről fedő nyálkahártya-réteget leemeljük a csontról (ez helyettesíti ilyenkor a fent leírt membránt), és ez alá helyezzük a csontpótló anyagunkat. Csonthiány mértékétől függően az arcüregen – szintén szájon belüli hozzáféréssel, teljesen fájdalommentesen – egy oldalsó csontablakot létesítünk, vagy csak a tervezett implantátum furatán keresztül emeljük meg a nyálkahártyát és juttatjuk be a csontpótló anyagot.

Cikkeink a témában

Filter

svg+xml;charset=utf
Implantátum / Fogbeültetés

Miben áll az implantáció sikere – avagy mivel nyújt többet a Cosmodent

Manapság szinte minden fogászati rendelő kínálatában megjelenik az implantáció lehetősége.  Az implantátum számos előnnyel járó,…
2021.08.11.
svg+xml;charset=utf
Implantátum / Fogbeültetés

Mi a különbség az egyes fogászati implantátumok között? Miért ajánljuk a CAMLOG rendszert?

Ma a piacon számos különböző implantátum márkával találkozhatunk, így nehéz eligazodni, hogy melyik is lehet…
2021.08.11.
svg+xml;charset=utf
Implantátum / Fogbeültetés

Hogyan kerül a szájba az implantátum?

Előző blogbejegyzésünkben a fogászati implantátum nyújtotta előnyökről esett szó, most nézzük, milyen folyamat mentél kerül…
2021.08.11.

Pácienseink mondták

Átgondoltan alkalmazzuk a különféle kezeléseket, így mindenki számára találunk megfelelőt

  • Egy alapos vizsgálat révén pontos diagnózist állítunk fel
  • Önnel egyeztetve összeállítjuk a teljes kezelési tervet
  • Diagnosztika, specialisták és fogtechnika egy helyen
svg+xml;charset=utf