Gyökérkezelés Budapesten

Tökéletesen személyre szabott fogsor – Rugalmas megvalósítási folyamat – A legmodernebb eszközökkel

Orvos: Dr. Kálcsev Melinda; Dr. Farkas Vivien

Mi a gyökérkezelés, mikor van
szükség gyökérkezelésre?

A fogfájás leggyakoribb oka a fog élő szöveteinek vagy a fogat körül vevő szöveteknek a gyulladása. Ezt a gyulladást és fájdalmat gyökérkezeléssel lehet hatékonyan megszüntetni.

A fogak körül tünetmentesen is kialakulhat gyulladás – amennyiben a már elhalt/érzéketlen fogakon keresztül baktériumok jutnak a szervezetbe. Gyakran ezek gócként más szervek károsodását okozhatják. Góckutatás során ezeket a tünetmentes gyulladásokat próbáljuk felderíteni – itt is gyökérkezeléssel tudjuk a gyulladást megszüntetni.

A gyökérkezelés folyamán eltávolítjuk a fog belsejéből a menthetetlen szöveteket, fertőtlenítjük a fog belsejét és a gyökércsatornákat, majd azokat egy nagyon jól záró speciális tömőanyaggal töltjük fel, hogy a szájból a fogon keresztül baktériumok ne tudjanak a szervezetbe jutni.

svg+xml;charset=utf
svg+xml;charset=utf

Mik a gyökérkezelés előnyei?

Sikeres gyökérkezelés esetén fertőzött belsejű vagy a fog környezetében fertőzést okozó fogat sem szükséges eltávolítani.

Letört koronájú vagy gócot okozó fogak is gyakran megmenthetőek a megfelelő technikával.

A gyökérkezelésnek az a legnagyobb előnye tehát, hogy erősen károsodott fogak is megmenthetőek még. Klinikai vizsgálatok azt bizonyították, hogy hosszú távon a többszörösen kezelt, károsodott, gyökérkezelt fogak is tartósabbak/kevesebb komplikációt okoznak mint a jelenleg hozzáférhető implantátumok, ezért abban az esetben amikor egy fog gyökérkezeléssel megmenthető, akkor annak megtartása a legcélszerűbb megoldás.

Mi a kezelés mente, milyen eszközök, milyen
technikák kerülnek felhasználásra?

Az első lépés minden esetben a tünetek okának meghatározása, a diagnózis felállítása. Rendelőnkben ehhez segítségünkre van a hagyományos röntgenen kívül egy nagy felbontású, kis sugárdózisú CBCT készülék is, mellyel háromdimenziós képet láthatunk a fog körüli szövetekről és gyakran olyan gyulladás is kimutatható ami hagyományos röntgen felvételen nem látszik.

svg+xml;charset=utf

Nagy segítséget nyújt a gyökércsatorna tisztításához, ha a fogat sikerül a szájüreg többi részétől elkülöníteni. Ehhez egy gumilepedőt (“kofferdam”) húzunk a fogra, így azt védjük a nyáltól/szájban lévő baktériumoktól és egyben az ínyt és nyálkahártyát is megóvjuk a kezelés során használt agresszívebb fertőtlenítőszerektől.

A gyökérkezelés maga a fogbélüreg és a gyökércsatornák tisztításával, fertőtlenítésével kezdődik. A gyökércsatornák gyakran nagyon szűk, helyenként kiöblösödő, gyakran szerteágazó képet mutatnak. Tisztításukhoz nagyon vékony, mégis erős eszközökre van szükség, hogy azok lehetőség szerint ne sérüljenek/törjenek a kezelés során.

svg+xml;charset=utf

A nagyon szűk csatornákat először finom kéziműszerekkel/gyökértágító tűkkel szélesítjük és formáljuk. Egy bizonyos tágasság elérése után már gépi fúrókat használunk. Ezek kifejezetten a gyökérkezeléshez gyártott, nagyon lassú egyirányú vagy kétirányú forgást végző érzékeny eszközök, melyek egy bizonyos erő/feszülés elérésekor automatikusan leállnak, ezzel is csökkentve a műszertörés kockázatát.

Rendelőnkben ezen kívül minden páciensnél új gépi gyökértágító műszert használunk, megelőzve ezzel az anyag fáradását és így csökkentve a törésrizikót.

A szerteágazó gyökércsatorna rendszer fertőtlenítése, fertőzött anyag feloldása különböző oldatokkal történik tágítás közben és a kívánt gyökércsatorna méret/forma elérése után is.

A csatornákat szárítás után a gyökér csúcsi részén egy nagyon jól záró cementtel lezárjuk, a cementet természetes gyantából (guttapercha) készült “kis dugókkal” tömörítjük. A fennmaradó csatornarészekbe szintén erre a célra kifejlesztett melegítőfejes készülék segítségével a guttapercha melegített/folyékony formájával feltöltjük/”injektáljuk”. Erősen fertőzött fogaknál a végleges gyökértömés előtt pár hétre gyógyszeres tömés kerül a csatornába – ilyenkor a fog fedése is ideiglenes töméssel örténik és egy következő ülésben készül a végleges gyökértömés.

Beszűkült gyökércsatornák megtalálásához valamint a csatornafalak tisztaságának ellenőrzéséhez rendelőnkben szükség esetén különböző nagyító eszközöket használunk. Nagyító szemüveggel 2,5-7x es nagyítás érhető el, míg a mikroszkópunkkal 25-30x rálátást is tudunk biztosítani a kezelendő területre.

Frissen gyökérkezelt fogaknál a csatornarendszer szerteágazó lefutása, míg régebbi gyökérkezeléseknél esetleg eltávolíthatatlan tömőanyag vagy már meglévő gyökércsap akadályozhatja a hagyományos gyökérkezelés sikeres kivitelezését. Legtöbb esetben ilyenkor is van még lehetőség sebészi úton végzett gyökértöméssel a fog megmentésére. Helyi érzéstelenítésban teljesen fájdalommentesen hozzáférhető a legtöbb fog gyökércsúcsa egy kis sebészi feltáráson keresztül. Ezt a gyökércsúcsot távolítjuk el fertőzött környezetével együtt egy ultrahangos készülékkel, melynek speciálisan kialakított fejeivel a gyökércsatornákat is ki tudjuk alakítani gyökércsúcs felől történő u.n. “retrograd” töméshez. Ez az eljárás komplex felszereltséget és szaktudást igényel. Csak a gyökér eltávolítása klinikai vizsgálatok alapján az esetek több mint felében sikertelen, ezért rendelőnkben minden esetben a gyökér csúcsa felőli tömést is elvégezzük.

svg+xml;charset=utf

Tegyen fogai egészségéért!

Időpontot kérek »

Kérdése merült fel? Írjon nekünk!

Kapcsolatfelvétel

Cikkeink a témában

Krónikus betegséged van? Lehet, hogy egy fogászati góc is közrejátszik
elovizsgalati akciohoz
Krónikus betegséged van? Lehet, hogy egy fogászati góc is közrejátszikEgyéb

Krónikus betegséged van? Lehet, hogy egy fogászati góc is közrejátszik

Sokan évekig élnek együtt különféle krónikus panaszokkal – fáradtság, ízületi fájdalmak, bőrproblémák, hajhullás, szemgyulladás –,…
2025.06.02.
Március 20. A Szájegészség Világnapja
szajegeszseg vilagnapja
Március 20. A Szájegészség VilágnapjaEgyéb

Március 20. A Szájegészség Világnapja

Minden év március 20-án ünnepeljük a Szájegészség Világnapját, amelynek célja a fogászati egészség fontosságának hangsúlyozása.…
2025.03.12.

Pácienseink mondták

Átgondoltan alkalmazzuk a különféle kezeléseket, így mindenki számára találunk megfelelőt

  • Egy alapos vizsgálat révén pontos diagnózist állítunk fel
  • Önnel egyeztetve összeállítjuk a teljes kezelési tervet
  • Diagnosztika, specialisták és fogtechnika egy helyen
paciens-udvozles-a-recepcion.jpg