Skip to main content

Milyen hatással lehet az egészségünkre, ha nem pótoltatjuk a foghiányunkat a lehető leghamarabb? Egy szóval élve: negatív. Sokan úgy gondolják, hogy egy fog hiánya – főleg ha egy hátsó, „nem látható” fogról van szó – nem okozhat nagy problémát, hiszen úgyis van elég másik fogunk, amivel lehet rágni.

Sajnos ez az általános tévedés sok, fogpótlással megelőzhető egészségügyi és mentális problémához vezethet. Cikkünkben a pótolatlan foghiány miatt fellépő egészségügyi problémákkal foglalkozunk.

Mi okozhat foghiányt?

Gyakran keresnek fel minket trauma miatt elveszített fog pótlásával (pl: baleset során letört fog), de sajnos nem ritkaság az sem, hogy előrehaladott fogágybetegség (parodontitis) miatt lazulnak ki a páciens fogai. A parodontits az egyik leggyakoribb szájüregi megbetegedés a világon! Arról, hogy mi is a parodontológia, ebben a cikkünkben talál több információt talál!

Fogvesztés akkor is fennállhat, ha a lyukas fog annyira mélyen szuvasodott, hogy már gyökérkezeléssel sem lehet megmenteni.

Hogyan hat a foghiány a mindennapokra?

A foghiány amellett, hogy a mosolyunkon csorbát ejt, számos olyan következményt vonz maga után, amire elsőre nem is gondolnánk.

Étkezés

Akár egyetlen fog elvesztése is jelentős hatással lehet a mosolyunkra, beszédünkre de az étkezési szokásainkra is. Ha ez egy elülső fog, akkor a harapásunk ereje, intenzitása csökken, ha pedig egy hátsó, őrlőfog, akkor pedig az étel megrágásával akad majd jelentős problémánk.

Nem elég, hogy egy hátsó fog hiányából rágási nehézségek alakulhatnak ki, de hosszabb távon emésztési problémákhoz is vezethet. A kellemetlen rágási élmény miatt elkezdhetünk bizonyos ételeket kerülni, ami további vitaminhiányhoz is vezethet.

Csontleépülés

A fog elvesztését szinte azonnal (12 hónapon belül) erős csontleépülés követi – az állcsont elkezd visszahúzódni, ezzel változni fog az arcformánk és a még meglévő fogaink megtarthatósága is veszélybe kerülhet.

Emiatt javallott a fogvesztést követően rövid időn belül pótolni a foghiányt akár implantátummal, akár a két szomszédos fogra felhelyezett híddal.

Fogvándorlás

A fogvándorlás egy igen látványos és érzékelhető következménye sokáig nem pótolt foghiánynak. A hiányzó pozíció mellett és szemben alakulhat ki, mivel a maradó fogak elveszítik a „szomszédjukat”, így lassan elmozdulnak a legközelebbi fog felé.

A hiány melletti szomszédos fogak előre vagy hátra fognak dőlni, míg a szembeni (más néven antagonista fog) ki fog emelkedni az ínyből. A kiemelkedés olyan érzetet adhat, mintha a fogunk megnőtt volna, miközben csak kijjebb és kijjebb kerül az ínyből, amitől pedig egyre instabilabbá fog válni.

Állkapocsfájdalmak

Hátsó fog vesztését követően hajlamosak vagyunk az ételt a másik oldalon rágni. Az állkapocs egyenleten terhelése miatt állkapocs kattogás és gyulladás alakulhat ki.

Ha a fogak elkezdtek már vándorolni, könnyen lehet, hogy lecsökken a harapási magasságunk. De mit is jelent ez? Sajnos ismét állkapocs gyulladást, ami egy nehezen behatárolható fájdalommal fog fellépni.

Pácienseknél, akiknél nem csak egy, hanem több fog is hiányzik, olyan mértékkel változhat meg a rágási folyamat, ami állkapocs-deformációhoz is vezethet. Ennek következménye pedig az éjszakai fogcsikorgatás vagy szorítás.

Beszéd

A hiányzó fogak sajnos a beszédet is megnehezíthetik. Miután a fogak nagy szerepet játszanak számos hang képzésében, így amennyiben a szájüregben rések alakulnak ki és a levegő nem a megszokott úton fog áramolni, hangképzési nehézségek léphetnek fel.

Front fogak hiánya különösen megnehezítheti beszédet, mert torzított, extrém esetekben pedig érthetetlen betűképzést eredményezhet.

Önbizalom

Önbizalmunkban a fent említett okok egyike is képes kárt tenni, nem beszélve arról, ha ezek a problémák ötvöződnek. Látványos foghiány miatt kevesebbet fogunk mosolyogni és társaságba járni, a beszédhibánál már csak a csontleépülésnek köszönhető arcforma változás terhelheti meg a páciens önértékelését és önbizalmát.

Megoldás

Szerencsére a modern orvoslásnak és technológiáknak köszönhetően ma már számos, különböző lehetőség áll rendelkezésünkre, ha foghiányt szeretnénk pótoltatni.

Fogászati implantátum hosszú távon kínál stabil megoldást nem csak egy fog elvesztését követően, hanem akár teljes fogatlanság esetén is. Utóbbi esetben a végleges fogpótlás lehetővé teszi a teljes értékű rágást, természetes érzetet nyújt és lassítja a további csontleépülést is.

Legyen szó fogászati hídról vagy implantátumról, a foghiány rövid időn belüli pótlása minden esetben kritikus fontossággal bír!

Részletesebben a fogászati implantátumokról!
Tudjon meg többet a fogászati implantátumok előnyeiről és ismerje meg a Cosmodentnél használt CAMLOG fogászati implantátumokat!