Láthatatlan fogszabályozás

Tökéletesen személyre szabott fogsor – Rugalmas megvalósítási folyamat – A legmodernebb eszközökkel

Orvos: Dr. Juhász Gabriella, Dr. Veress Hanna

Mi a fogszabályozás?

A szabályos fogsor értéke nem csak az esztétikus mosoly. Az egyes fogcsoportok harmonikus elhelyezkedés esetén az állkapocs mozgásainál egymás és az állkapocsízület védelmét is ellátják. A fogszabályozásnak szakmailag elsődlegesen ez a célkitűzése, de természetesen az alkalmazott technikák kifejezetten csak esztétikai fogbeállításhoz is használhatóak.

Fogszabályozás és életkor

 

Különböző életkorban mást jelent a fogszabályozás, mert míg növekvő állcsontok esetén azok növekedését, a fogak számára később rendelkezésre álló csontméretet is befolyásolni tudjuk, úgy a csontnövekedés befejeztével műtét nélkül már csak a meglévő csonton belül lehet a fogakat rendezni.

A fogak végső helyzetét növekedésük során nemcsak az állkapcsok mérete és a fogak elhelyezkedése határozza meg, hanem a rájuk ható erők, mint például a nyelv vagy ajkak nyomása is. A helyes nyelés, a csecsemő korban alkalmazott táplálás, különböző szokások – mint cumizás vagy ujjszopás – mind befolyásolják a fogak későbbi kialakulását, ezért a helyes és harmonikus izomműködés kialakítása szintén a fogszabályozás része.

Fogszabályozással lehet még hiányzó fogak helyét zárni, vagy fogágybetegség következtében elvándorolt vagy elfordult fogakat visszatéríteni a helyükre.

svg+xml;charset=utf

Fogszabályozás manapság szinte bármely életkorban végezhető?

 

Igen, ám mégis létezik egy optimális időpont a kezelés elkezdésére. Vannak feladatok, amelyek valóban szinte bármikor elvégezhetők, míg mások csak a fejlődés egy bizonyos pontján kivitelezhetők sikerrel. A megfelelő időzítéssel elősegíthetjük az állcsontok kedvező irányú fejlődését, kiválaszthatjuk a legoptimálisabb módszert és/vagy rövidíthetjük a kezelési időt. Fontos hangsúlyozni, hogy nem kell, sőt nem szabad megvárni a maradó fogazat kialakulását a fogszabályozás megkezdéséhez.

Mi a kezelés menete? Milyen technikák
kerülnek alkalmazásra?

Egészen kicsiknél

A tejfogazati időszakban elsősorban a fogazat fejlődését befolyásoló rossz szokásokról való leszoktatáson és az izomfunkciók harmonizálásán van a hangsúly. Leggyakrabban a cumizásról, ujjszopásról, ceruza rágcsálásról, szájlégzésről való leszoktatás a feladat. Fontos, hogy a szájlégzésről az orrlégzésre való átszoktatásnál ne legyen fül-orr-gégészeti akadálya az orrlégzésnek. A rossz szokások elhagyásában és az izomfunkciók optimalizálásában segítségünkre lehetnek egyes erre a célra kialakított fogszabályozó készülékek (trénerek) is.

Az első fogszabályozási vizsgálatnak célszerű megtörténnie, amint valamilyen problémát észlelünk, de legkésőbb a korai vegyes fogazat idején, 7-8 éves korban. Ilyenkor még nem feltétlenül szükséges a beavatkozás, de a vizsgálat során feltérképezhetjük az olyan problémákat, amelyek korai beavatkozást igényelnek. A legfontosabb, hogy az állcsontok optimális növekedését biztosítsuk, és semmi ne akadályozza az alsó állcsont szabad mozgását és szimmetrikus működését, ezáltal elősegíthetjük a harmonikus arc kialakulását. A nem kezelt keresztharapások esetén például a kezdeti funkcionális eltérés később az arc aszimmetrikus növekedését és/vagy állkapocsízületi problémákat okozhat.

Késői, vegyes fogazat idején

Természetesen a növekedés lezárulta után, felnőtt korban is szabályozható a fogazat, állcsonton belül szinte bármely életkorban mozgathatók a fogak, amelynek leginkább csak a csont és a fogágy állapota szab határt. Ez a helykínálat véges, ezért néha a fogak karcsúsítása (érintkező részeinek finom elreszelése) vagy nagyobb eltérés esetén akár állkapocsműtét is szükséges lehet.

Ezekben az esetekben törekedni kell a lágy erőkkel való fogmozgatásra, amelyre elsősorban az önligírozó ragasztott készülékek vagy a digitálisan/komputerrel tervezett átlátszó sínek alkalmasak.

Láthatatlan fogszabályzó – átlátszó sínek
felnőttkori fogszabályzáshoz is – Clear Correct

svg+xml;charset=utf

A digitális technológia lehetővé teszi a fogszabályozás komputeres előmodellezését is.

A fogakat lemintázzuk – vagy hagyományosan lenyomatvétel útján, amelyekből a fogtechnikai laborban készítünk digitális (komputeres program által olvasható) változatot, vagy egy intraorális scannerrel közvetlenül a fogakról készítünk digitális lenyomatot.

Az eredményeket egy központi adatbázisba továbbítjuk, ahol a kívánt végeredmény alapján egy komputerprogram segítségével megtervezik az egyes fogak mozgását, illetve hogy hány lépésben lehet lágy erőkkel a kiindulási állapottól a végeredményig eljutni. A ClearCorrect fogszabályzókat az egész világra kiterjedően egy központban (Amerikai Egyesült Államok) tervezik. Ennek az az előnye, hogy a nagyon nagy esetszám és az elvégzett kezelések eredményének ellenőrzése következtében egy nagyon pontosan tervező program áll a fogszabályozás rendelkezésére.

A fogak mozgatását a kezelés megkezdése előtt mind az orvosnak, mind a páciensnek lehetősége van képernyőn ellenőrizni, szükség esetén módosításokat lehet kérni. A tervek jóváhagyása után kezdődik a sínek gyártása. Minden egyes mozgási lépéshez egy átlátszó sín tartozik, amely a fogakra helyezve lágy erőkkel, minimálisan elmozdítva irányítja azokat a kívánt helyzetbe. A következő sínnel majd egy újabb kis mozgatás következik. A sok kis mozgatás végeredménye a tervezet fogsor/fogak helyzetének elérése.

Ezeket a fogszabályzókat nem szabályos időközönként, hanem a program által előírt időszakokban – mikor esetleg valamilyen beavatkozásra is szükség van – kell ellenőrizni. Tehát előfordulhat, hogy a kezelés bizonyos fázisában kéthetente szükséges ellenőrzés, míg esetleg más szakaszban csak 2-3 havonta. Ezek az ellenőrzési időpontok már a tervezéskor, tehát a kezelés megkezdése előtt ismertek.

Annak ellenére, hogy ezek a „készülékek”/sínek kivehetők, nagyon fontos folyamatosan hordani őket, különben nem tudják kifejteni tervezett hatásukat. Csak étkezésnél nem szabad szájban tartani, ezt követően egy fogtisztítás után azonnal vissza kell helyezni őket.

Ennek fejében nagyon kényelmes viseletet biztosítanak és külső szemlélő számára láthatatlanok!

Tegyen fogai egészségéért!

Időpontot kérek »

Kérdése merült fel? Írjon nekünk!

Kapcsolatfelvétel

Cikkeink a témában

Filter

svg+xml;charset=utf
Fogszabályozás4D fogászat

Legyen önnek is láthatatlan fogszabályozója- A Clear Correct már elérhető rendelőnkben!

Mi is az a Clear Correct? A Clear Correct egy olyan fogszabályozási kezelési módszer, mely…
2021.08.11.

Pácienseink mondták

Átgondoltan alkalmazzuk a különféle kezeléseket, így mindenki számára találunk megfelelőt

  • Egy alapos vizsgálat révén pontos diagnózist állítunk fel
  • Önnel egyeztetve összeállítjuk a teljes kezelési tervet
  • Diagnosztika, specialisták és fogtechnika egy helyen
svg+xml;charset=utf