Fogínysorvadás kezelése

Tökéletesen személyre szabott fogsor – Rugalmas megvalósítási folyamat – A legmodernebb eszközökkel

Orvosok: Dr. Gschwindt Sebastian; Dr. Farkas Vivien; Dr. Veress Adrián

Mi a fogínysorvadás?
Hogyan alakul ki?

A fogínysorvadás egy széles körben elterjedt probléma, és nagyon sokoldalú kórkép, mellyel főként a parodontológia szakterülete foglalkozik. Lehetséges tünetei többek között:

  • a fognyakakról visszahúzódó íny
  • fognyaki érzékenység
  • megnyílt fogközök: a fogak között „fekete háromszögek” jelennek meg
  • kellemetlen lehelet
  • vérző, gyulladt íny
  • mozgó fogak

Amennyiben a felsorolás alapján magára ismer, elképzelhető, hogy fogágybetegségben szenved. Ez egy gyulladásos kórkép, kialakulásában számos tényező szerepet játszhat a szájüreg bakteriális miliőjétől kezdve az egyéni fogékonyságon át a korábbi, nem megfelelő kialakítású fogpótlásokig.

Az esetek nagy részében a gyulladást a lepedék és fogkő tartós jelenléte okozza. Az ezeket alkotó baktériumok olyan anyagokat termelnek, amelyek folyamatosan enyhe gyulladásban tartják az ínyt. A baktériumok ellen az immunrendszer igyekszik felvenni a harcot, ami azzal jár, hogy a fogágy csontszövete elkezd lebomlani, ezzel együtt az őt fedő íny is gyakran visszahúzódik.

paro-csapatkep.jpg
svg+xml;charset=utf

Mik a kezelés előnyei?

A leggyakoribb tünet, ami a fogak tartószerkezetét érinti, a vérző íny. Ilyenkor hajlamosak vagyunk “kímélni” a panaszos területet, és vagy nem mosunk fogat, vagy csak nagyon óvatosan, hogy a fájdalmat elkerüljük. Ezzel azonban elősegítjük a lepedék további felhalmozódását és a fogkő megvastagodását, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

Ilyenkor az a megoldás, ha felkeressük fogorvosunkat, dentálhigiénikusunkat; amennyiben csak az ínyre lokalizálódott a gyulladás, a fogkő és lepedék eltávolításával megszűnhet a gyulladás, és a tünetek is elmúlnak.

Amennyiben azonban már mélyebb szövetek is érintettek, további kezelésekre van szükség. Ennek hiányában a fogak kilazulhatnak, a helyükről elvándorolhatnak, végső esetben ki is eshetnek; a korábban megszokott mosoly-, illetve arcberendezés megbomlik.

A kezeletlen fogágybetegség gócnak tekinthető, ami más, szisztémás szervrendszeri elváltozásokkal is összefüggésbe hozható, mint a szív-és érrendszeri kórképek, alacsony születési súly és koraszülés, beültetett protézisek gyulladásai.

A gyulladásmentes fogágy az általános egészségünk része.

Mi a kezelés menete?

1. lépés

Az, hogy parodontális kezelésre szükség van-e vagy sem, általában fogászati állapotfelméréseken, rutin szűrővizsgálatok által, professzionális fogtisztítások alkalmával, vagy a páciensek saját elmondása alapján, panaszaik leírásával derül ki.

2. lépés

Fogkőeltávolítás, a fogfelszínek tisztítása és polírozása. Nagyon fontos kiemelni a megfelelő szájápolás jelentőségét. Dentálhigiénikus kolléganőink már ebben a fázisban ellátják az érintetteket hasznos tanácsokkal, hogy az elért eredmény otthon is sikeresen fenntartható lehessen.

3. lépés

Amennyiben további kezelésekre is szükség van, ezeket már parodontológusaink végzik, akik egy nagyon alapos, minden fog mellett 6 ponton történő méréssel felállítanak egy diagnózist és kezelési tervet. Íny alatti tisztításra szinte minden esetben szükség van. Ez helyi érzéstelenítésben történik, ultrahangos és kézi eszközökkel egyaránt. Ezután egy hozzávetőlegesen két hónapos gyógyulási fázis következik. Amikor ez lejárt, egy újabb státusz felvétele, ismételt állapotfelmérés szükséges, hogy ellenőrizhessük, a kezelések hatására mennyire tudott meggyógyulni a fogakat tartó csont és a lágyrészek. Ezt a két hónapos gyógyulási időszakot nagyon gyakran kettészeli egy szájhigiénés kontroll. Erre azért van szükség, mert ahhoz, hogy az állapot valóban javulni tudjon, nagyon jó otthoni szájápolási rutin szükséges.

A terápia ezen szakaszába tartozik a továbbá a reménytelen fogak eltávolítása, illetve például az erősen mozgó fogak sínezése, amennyiben szükséges.

Elképzelhető, hogy egyszeri mélytisztítás nem elegendő. Ilyenkor szükség lehet egy újabb íny alatti tisztításra, akár kisebb műtéti feltárásban.

4. lépés

A fogágyat érintő megbetegedések esetén nagyon fontos a rendszeres kontroll. A fogágybetegség és a következtében kialakuló fogínysorvadás nem fordítható vissza, és akik egyszer már átestek rajta, nagyobb eséllyel esnek vissza. Ezért fontos, hogy alapos otthoni szájápolással, a parodontológussal egyeztetett gyakoriságú ellenőrzésekkel, valamint fogkőeltávolítással a betegség újbóli előfordulását megakadályozzuk.

Tegyen fogai egészségéért!

Időpontot kérek »

Kérdése merült fel? Írjon nekünk!

Kapcsolatfelvétel

Cikkeink a témában

Irányított biofilm terápia EMS készülékkel
gbt-logo.jpg
Irányított biofilm terápia EMS készülékkelSzájhigiénia

Irányított biofilm terápia EMS készülékkel

Rendelőnkben a professzionális fogtisztításokat dentálhigiénikus kolléganőink a legmodernebb EMS AIRFLOW® készülékek segítségével végzik. Ez a…
2023.01.20.
Professzionális fogtisztítás
professzionalis-fogtisztitas-mosoly.jpg
Professzionális fogtisztításEgyébSzájhigiénia

Professzionális fogtisztítás

"Kedves Pácienseink! Az egészségügy minden területén – így a fogászatban is – a megelőzés az…
2022.04.08.
Fogápolás kismamaként
fogapolas-kismama.jpg
Fogápolás kismamakéntSzájhigiéniaEgyéb

Fogápolás kismamaként

Várandós kismamák biztosan találkoztak a szólással, miszerint „Egy baba egy fog”, vagyis egy gyermek kihordása…
2021.08.11.

Pácienseink mondták

Átgondoltan alkalmazzuk a különféle kezeléseket, így mindenki számára találunk megfelelőt

  • Egy alapos vizsgálat révén pontos diagnózist állítunk fel
  • Önnel egyeztetve összeállítjuk a teljes kezelési tervet
  • Diagnosztika, specialisták és fogtechnika egy helyen
paciens-udvozles-a-recepcion.jpg