Fogszabályozás említésekor rögtön egy esztétikai kezelés jut eszünkbe. Arra már csak kevesen gondolnak, hogy az esztétikai cél megvalósítása mellett olyan funkcióbeli korrekciókat is el lehet végezni, amelyekkel egészségügyi problémákat is kiválóan meg lehet oldani.
Nem elég, hogy a rendezetlenek fogak beárnyékolják mosolyunk szépségét, de még meg is nehezítik a mindennapi szájápolást! Gondoljunk bele, a kusza és torlódott fogakat mennyivel nehezebb tisztán tartani… sajnos ezek a fogak sokkal hajlamosabbak szuvasodásra, így később fogtöméshez, de rosszabb esetben még foghúzáshoz is vezethetnek! Fogszabályozás elmulasztásával olyan fogászati betegség kialakulását kockáztatjuk, mint a fogágybetegségek vagy állkapocsizületi rendellenességek.
Fogszabályzó típusok: Melyik fogszabályzó típus mellett döntsünk?
A mai modern fogszabályozók között mindenki megtalálhatja a számára legtökéletesebb készüléket. Ha már a fogszabályozás gondolatával játszik, akkor biztosan ismerősen hangzanak a rögzített, kivehető és láthatatlan fogszabályozó fogalmak.
Mielőtt meghozná a döntést, ami a következő 1-3 évére hatással lesz, célszerű néhány faktort figyelembe venni:
- Páciens életkora: Míg a gyerekek és a tinédzserek általában nem bánják a rögzített készülék használatát, addig a felnőttek számára komfortosabb választás lehet a porcelán fogszabályzó vagy a láthatatlan fogszabályozó.
- Orvosolandó fogászati problémák mértéke: A napról napra fejlődő technológiáknak köszönhetően a láthatatlan fogszabályzóval már nem csak esztétikai kezeléseket, hanem bonyolultabb eseteket is el lehet látni. Az igazán komplex esetekhez viszont rögzített fogszabályozót ajánlunk!
- Kezelés költsége: A legfontosabb azt meghatározni, hogy mennyit vagyunk hajlandóak a kezelésre költeni – fogszabályozás áráról a ,,Mennyiben kerül a fogszabályozás manapság?” cikkünkben tájékozódhat. A konzultáció során szakorvosaink segítenek kiválasztani az Önnek legmegfelelőbb készüléket.
Fogszabályzó típusok: Minden, amit a használatukról tudni kell
Rögzített fogszabályozók:
A rögzített fogszabályozó készülékeket többféleképpen lehet egymástól megkülönböztetni. Ha működési elv alapján közelítjük meg, akkor léteznek hagyományos fogszabályzók és önligírozó fogszabályozók. Mindkét típus elérhető fém és porcelán változatban is.
Hagyományos vs önligírozó fogszabályozó
A hagyományos készülékeknél az ívet gumi vagy fém ligatúra rögzíti a brackethez, míg az önligírozó készülékek egy saját zárral rendelkeznek. Az önligírozó készüléknél használt technológia a modernebb. Ennél a kezelésnél kevesebb a súrlódás az ív és a bracket között, aminek köszönhetően könnyebben és akár gyorsabban érhetjük el a kívánt eredményt.
Fém vs porcelán fogszabályzó
Mechanikai tulajdonságok alapján a fém fogszabályzó a legjobb döntés. Felnőtt páciensek körében gyakrabban esik a választás a porcelán készülékre. Ebben az esetben magasabb költségért esztétikusabb kezelésre számíthat.
Kivehető fogszabályozók:
Kivehető készülékeket leggyakrabban gyermekkorban használnak, mivel ilyenkor még a növekedésben lévő állcsontok növekedését és fejlődését optimális irányba lehet terelni különböző készülékek segítségével. A készüléket napközben 1-2 órát, illetve éjszaka, alvás közben kell a gyermeknek viselnie. Nagy előnyük a könnyű tisztíthatóság, viszont a páciens hajlandósága és együttműködése kulcsfontosságú szerepet játszik a kezelés hatékonyságában és sikerességében
Láthatatlan fogszabályozók:
Az aligner, a sínes láthatatlan fogszabályozó, jelenleg a legdiszkrétebb választás azok számára, akik mosolyuk esztétikáján szeretnének javítani. Átlátszó műanyag sínjeinek köszönhetően feltűnésmentesen viselhetőek a szakorvos által előírt időszakban (napi 22 órában!). Ugyan a láthatatlan fogszabályozás magasabb költségekkel jár, mint bármely rögzített alternatíva, viszont a fogorvosi látogatások száma és a kezelés hossza csökkenthető használatukkal.Ha felkeltette az érdeklődését a láthatatlan fogszabályozás, “itt” olvashat többet a folyamatról!
Melyik fogszabályozó típus a legjobb választás az Ön számára?
Miután mérlegelte a legfontosabb tényezőket és már van egy körvonalas elképzelése a kívánt kezelési módszerről, egy dolga maradt hátra: jelentkezzen be egy szakorvosi konzultációra, ahol Dr. Juhász Gabriella segítségével választhatja ki a legideálisabb fogszabályozó készüléket!
Mire kell figyelni a fogszabályozó kezelés alatt?
A fogszabályozó kezelés során kímélni kell a fogakat a külső traumáktól, ilyen például a kemény ételek fogyasztása. A megfelelő szájhigiénia fontossága a készülék viselése alatt hatványozottan fontos, de az egyszerű tisztításhoz már számtalan speciális eszköz áll rendelkezésünkre. De a legfontosabb: a szakorvos utasításait mindig be kell tartani!
Fogszabályozási kisokos: Gyakran ismételt kérdések
A fogszabályozás megkezdése előtt számtalan kérdés merül fel mindenkiben, ami teljesen érthető egy hosszú távú és költséges kezelés megkezdése előtt. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket és megkértük Dr. Juhász Gabriellát, hogy válaszolja meg őket.
Mennyi ideig tart a fogszabályozó kezelés?
A kezelés hosszát jelentősen befolyásolja a kezelendő probléma és a választott fogszabályozó készülék. Átlagosan egy kezelés 18-24 hónap alatt zajlik le.
Fájdalmas a rögzített fogszabályozó viselése?
A felragasztást követő néhány napban felléphet enyhe fájdalom és diszkomfort érzés, amíg a fogak hozzászoknak a készülékhez, azonban néhány nap alatt mérséklődik, illetve elmúlik a fájdalom.
Milyen ételeket kell kerülni rögzített fogszabályozó viselése alatt?
Kerülni kell az összes olyan ételt, amely károsíthatja a bracketeket vagy a fogszabályzó fém ívét: ilyenek például a kemény, ragacsos és nagyon ropogós ételek.
Mennyit kell naponta viselni a láthatatlan fogszabályzót?
A várt eredmény leggyorsabb elérése érdekében a láthatatlan fogszabályzót napi 22-23 órán keresztül kötelező viselni. Ez azt jelenti, hogy alvás közben is hordani kell, mindössze étkezések előtt, illetve fogmosáskor szabad eltávolítani! Az étkezéseket követően csak fogmosás után szabad a készüléket ismét szájba helyezni.
Okozhat beszéd problémákat a kivehető fogszabályozó?
A kezdeti néhány napban előfordulhat, hogy a páciens minimális beszéd változást tapasztal, ám ez rövid idő alatt meg fog szűnni, amint hozzászokik a készülék viseléséhez.
Maradt még megválaszolatlan kérdése? Aggodalomra semmi ok, látogasson el hozzánk egy személyes konzultációra, ahol felteheti kérdéseit a doktornőnek!
Fogszabályozás költségei: Milyen árakra számíthat?
A legfontosabb kérdés, ami mindenkit foglalkoztat: vajon mennyibe is kerül egy komplett fogszabályozási kezelés. A fogszabályozás teljes mértékben személyre szabott kezelése, így szakorvosi konzultáció hiányában felelőtlenség lenne pontos árat írnunk. Nehéz egy egységes fogszabályzó árat találnunk, ugyanis a végösszeg alakulása több tényező összeadásából kerekedik ki.
Ilyen tényező alatt értjük a választott készülék árát, a kezelés során használt segédeszközöket (pl. orthodonciai minicsavarok) és az egyéb fogászati kezelések ára (professzionális fogtisztítás, állkapocsízületi elemzés, képalkotó vizsgálatok).
A fogszabályozás áráról bővebben a “Mennyibe kerül a fogszabályozás manapság?” cikkünkben olvashat.
Összefoglalás: Út a tökéletes mosolyhoz!
A fogszabályozás hosszú távú befektetés az egészségünkbe, mosolyunkba és az önbizalmunkba! A tökéletes eredmény eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő fogszabályozó készülék kiválasztása, amihez a személyes konzultáció sorát segítséget nyújt szakorvosunk. Jelentkezzen be most, és tegye meg az első lépést a tökéletes mosoly felé!